Print

Congratulations to all Vermont History Day contestants! Here are the Vermont History Day results for 2019. 

Junior Individual and Group Exhibits

Junior Individual Exhibit 1st Place:

JIE1Aleah Dyson
Wilma Rudolph
Main Street Middle School
Teacher: Daniel Maguire

 

 

Junior Individual Exhibit 2nd Place:

JIE2Emma Wentz
Challenger Explosion: The Rush for Success
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

Junior Individual Exhibit 3rd Place:

JIE3Sophia Jerome
Suicide for Socialism
Main Street Middle School
Teachers: Eli Rosenberg & Katie Leman

 

 

 

Junior Group Exhibit 1st place:

JGE1Piper Boudreau, Anlu Thamm
Justice for Matthew Shepard
Harwood Union Middle School
Teacher: Sarah Ibson

 

 

 

 Junior Group Exhibit 2nd Place:

JGE2Ella Darcy, Molly Hutton, Coyah Mosher, Anja Rand
International Dominance for Spaceflight Capability
Main Street Middle School
Teacher: Daniel Maguire


 

Junior Group Exhibit 3rd Place:

JGE3Emmett Jarvis, Rowan Kirtlink
Triumph and Tragedy: The Battle of Valcour Island
Main Street Middle School
Teacher: Don Taylor

Senior Individual and Group Exhibits

Senior Individual Exhibit 1st place: 

SIE1Gräe Frechette
Life of Magnus Hirschfeld
U-32
Teacher: Christiana Martin

 

 

 

Senior Individual Exhibit 2nd Place:

SIE2Aurora Briere
Fight for Women's Lives
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers


  

 

Senior Individual Exhibit 3rd Place:

SIE3Jade Marantz
How One Accidental Discovery Convicted a Killer
Long Trail School
Teacher: Tess Kahn 

 

 

 

Senior Group Exhibit 1st Place:

SGE1Adam Clark, Jarret Muzzy
54th Massachusetts Regiment
Vergennes Union High School
Teacher: Melissa Muzzy

 

 

 

Senior Group Exhibit 2nd Place:

SGE2Jaden Bauch, Rachel Lin
Vincent van Gogh: The Tragic Triumph of an Artistic Mastermind
Long Trail School
Teacher: Tess Kahn

 

 

 

Senior Group Exhibit 3rd Place:

SGE3Mackenzie Martin, Karissa Trzesiara
The Fascinating Story of Phineas Gage
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

Junior Individual and Group Websites

Junior Individual Website 1st Place:

JIW1Jeswin Antony
Little Boy and Fat Man: A Triumph for Science, A Tragedy for Humanity
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

 

 

 

Junior Individual Website 2nd Place:

JIW2Noah Rivera
The 16th Street Baptist Church Bombing
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

 

 

 

Junior Individual Website 3rd Place:

JIW3Tela Haskell
Education for Handicapped Children's Act: How Disabled Children Finally Got to Go to School
Crossett Brook Middle School
Teacher: Grace Gilmour

 


 

Junior Group Website 1st Place:

JGW1Tanner Carpenter, Bryce Stevens
The USS Maine: The Triumph and Tragedy of a Warmongering Press and Government
Lyndon Town School
Teacher: Tyler Willis

 

 

Junior Group Website 2nd Place:

JGW2Olivia Cyr, Sadie Nordle
Japanese Internment Camps: A Tragedy for Civil Rights, A Triumph of Bravery
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

 

 

 

Junior Group Website 3rd Place:

JGW3Ella Beerworth, Grace McNally
The Influenza Outbreak of 1918-1919: With Death Comes Freedom
Charlotte Central School
Teachers: Matt Lutz & Marley Evans

 

 

 

Senior Individual and Group Websites

Senior Individual Website 1st Place:

SIW1Brooke Stankiewicz
Smallpox and the Global Effort Towards Eradication
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

 

 

 

 Senior Individual Website 2nd Place:

SIW2Joyce Ke
The Tragedy of the Nanking Massacre
Champlain Valley Union High School
Teacher: Amy Wardwell

 

 

 

Senior Individual Website 3rd Place:

Cole Heigis
Marie Curie
U-32
Teacher: Kara Rosenberg

Senior Group Website 1st Place Tie:

SGW1T2

Manolis Anemikos, Chance Rose
Triumph and Tragedy of Alan Turing
Milton High School
Teacher: Mat Heald

 

 

 

SGW1T1

Stella Murdock, Kaleb Wright
The Romanov Dynasty: Leading Russia to Tragedy
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

 

 

 

Senior Group Website 3rd Place:

SGW3

Wesley Dennan, Timothy Keeler, Alex Stefurak
The Triumph and Tragedy of the Challenger Shuttle
Long Trail School
Teacher: Tess Kahn

Junior Individual and Group Performances

Junior Individual Performance 1st Place:

JIP1Zoe Bernstein
I Said I Could and I Would, and I Did - The Story of Nellie Bly
Mansfield Cooperative School
Teacher: Jessie Kocheliav

 

 

 

Junior Individual Performance 2nd Place:

JIP2Gemma Stowell
The Fire that Lit the Spark inside Frances Perkins: A Woman with a Mission to Protect the Impoverished Workers of Factories by Constructing the New Deal
Lyndon Town School
Teachers: Tyler Willis & Kathy Forrestal

 

 

 Junior Group Performance 1st Place:

JGP1Greta Fairbanks, Johnna Turin
The Tower: A Symbol of Triumph and Tragedy in Mental Health
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

Junior Group Performance 2nd Place:

Hagen McDermott, Sierra McDermott
The Triangle Shirtwaist Factory Fire: A Deadly Tragedy Leads to a Triumph for the Working Class
Poultney High School
Teacher: Keith Harrington

Junior Group Performance 3rd Place tie:

JGP3T1Audrey Cota, Fisher Uhlir
Triumph and Tragedy: The Wright Brothers
Browns River Middle School
Teacher: Nicole Thompson

 

 

 

JGP3T2Lila Carr, Natalie Jackman
Upton Sinclair: How One Man Unpacked the Meat-Packing Industry
Vergennes Union Middle School
Teachers: Joshua Brooks & Rebecca Coffey

Senior Individual Performance

Senior Individual Performance 1st Place:

SIP1

Abagail Hunter
JFK and Jackie: How Triumph and Tragedy Led to the Rise and Fall of Camelot
Poultney High School
Teacher: Keith Harrington

 

 

 

Senior Individual Performance 2nd Place:

SIP2

Natasha Fortin
Josh Cole Became a Legend: Triumph from Tragedy
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

Junior Historical Papers

Junior Historical Paper 1st Place:

JP1KKKatie Kelley 
Emmett Till and What Came After: How a Major Tragedy Helped Spark the Civil Rights Movement in America
St. Paul's Catholic School
Teacher: Susan Guilmette

 

 

Junior Historical Paper 2nd Place:

JP2GFGabe Frankel
Martin Luther King: A Peaceful Ideology Contradicted by Violence
Harwood Union Middle School
Teacher: Sarah Ibson

 

 

 

Junior Historical Paper 3rd Place:

JP3ASAlicia Socia
Outnumbered 3 to 1: Tragedy and Triumph in the Winter War
St. Paul's Catholic School
Teacher: Susan Guilmette

 

Senior Historical Papers

Senior Historical Paper 1st Place:

SP1JDJosiah Durfee
The Age of the Vikings: A Controversial but Impactful Point in History
Mount Anthony Union High School
Teacher: Rick Caswell

 

 

 

Senior Historical Paper 2nd Place:

Alexander Saunders
The Spanish Civil War: The Tragedies of the Republican Front
U-32
Teacher: Kara Rosenberg

Senior Historical Paper 3rd Place:

SP3UCUma Chirkova
The French Revolution
Home School 
Teacher: Elena Ivanova

 

 

 

Junior Individual and Group Documentaries

Junior Individual Documentary 1st Place:

JID1Noah Samuelson
The DC-10 Story: How a Dangerous Reputation Changed a Billion Dollar Enterprise
Main Street Middle School
Teachers: Eli Rosenberg & Katie Leman

 

 

 

Junior Individual Documentary 2nd Place:

JID2Margaret Amerson
The Pirate Queen: The Story of Ching Shih
Ferrisburgh Central School
Teachers: Joshua Brooks & Rebecca Coffey

 

 

 

Junior Individual Documentary 3rd Place:

JID3Charlie Flint
The Fall of Joseph McCarthy: A Self-Righteous Warrior
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

 

 

 

 

Junior Group Documentary 1st Place:

JGD1

Ethan Borland, Ijaeda Dube, Hanna Grasso, Izzy Jackson, Jasper Turner
Radium: Illuminating the Pages of History
Main Street Middle School
Teacher: Daniel Maguire

Junior Group Documentary 2nd Place:

JGD2Daniel Allen, Jr., Samantha Carris, Jacob Taran
Hershel Woody Williams: A Triumph at Iwo Jima, A Tragedy for a War Hero
Poultney Elementary School
Teacher: Keith Harrington

Junior Group Documentary 3rd Place:

JGD3Maya Hynes, Hazel Lillis, Julia Thurston
The Fight for Women's Suffrage
Crossett Brook Middle School
Teacher: Grace Gilmour

Senior Individual and Group Documentaries

Senior Individual Documentary 1st Place:

SID1Anna Kaigle
Cathy Freeman and the Aboriginal Struggle
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

 

 

 

Senior Individual Documentary 2nd Place:

Patrick Renaud
The Rise and Fall of the Battleship Yamato
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

Senior Individual Documentary 3rd Place:

SID3Sadie Kobak
Precision Valley's Triumph and Tragedy
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

Senior Group Documentary 1st Place:

SGD1

Keenan Hogan, Mickeen Hogan, Isaac James, Alexander Tolgyesi
Battle of the Coral Sea
Home School, Middlebury Union High School, Otter Valley Union High School
Teacher: Patricia Hogan

 Senior Group Documentary 2nd Place

SGD2Emma Kirdzik, Lilly Varga
Vincent Van Gogh: The Triumph and Tragedy of Art and Mental Illness
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

Senior Group Documentary 3rd Place:

SGD3

Parker Chester, Rachel Foster, Faith Holzhammer, Joy Holzhammer, Alexa Stewart
Race to the Stars
Home School
Teacher: Brooke Holzhammer

Special Prizes

Thank you very much to all our sponsors of our Special Prizes!

George F. Edmunds Memorial Prize sponsored by the Vermont Historical Society:

EdmundsSr1First Place, Senior
Mackenzie Martin, Karissa Trzesiara
The Fascinating Story of Phineas Gage
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 


EdmundsJr1First Place, Junior
Emmett Jarvis, Rowan Kirtlink
Triumph and Tragedy: The Battle of Valcour Island
Main Street Middle School
Teacher: Don Taylor

 

  

EdmundsJr2T1
Second Place, Junior, tie
Claire Clark, Sophia Johnson, Mia Kutchukian, Jing Williams
"Finding Happiness Again": A Story of Vermont Refugees
Vergennes Union Elementary School
Teachers: Joshua Brooks & Rebecca Coffey

Rory McDermott, Hadley Stockwell
From UVM's Founder to Pauper's Grave: The Rocky Life and Times of Ira Allen
Charlotte Central School
Teacher: Marley Evans

Architectural History Prize sponsored by the Preservation Trust of Vermont:

ArchHistGreta Fairbanks, Johnna Turin
The Tower: A Symbol of Triumph and Tragedy in Mental Health
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

Calvin Coolidge Presidential Foundation History Prize sponsored by the Calvin Coolidge Presidential Foundation:

CCPF

Tanner Carpenter, Bryce Stevens
The USS Maine: The Triumph and Tragedy of a Warmongering Press and Government
Lyndon Town School
Teachers: Tyler Willis & Kathy Forrestal

 

Vermont State Archives Award for Outstanding Use of Primary Sources sponsored by the Vermont State Archives and Records Administration, Secretary of State:

VSARA1First Place
Emma Wentz
Challenger Explosion: The Rush for Success
Black River High School Middle School
Teacher: Suzette Chivers

 

 

 

VSARA2Second Place
Isabella Groff, Abbie Snedeker
The Vermont Underground Railroad
St. Paul's Catholic School
Teacher: Susan Guilmette

 

 

 

Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, & Queer History Award sponsored by the Vermont LGBTQ History Project:

LGBTQSophia Cousino, Kaia Sleeper-Spady
"Ex-GI Becomes Blonde Beauty" The Story of Christine Jorgensen
Browns River Middle School
Teacher: Nicole Thompson

 

 

 

Labor History Prize sponsored by the Vermont Labor History Society:

LaborMaryBeth Cosgrove, Nora Nelson
"I Knew People Who Had Nothing": The Great Depression in Vermont
Ferrisburgh Central School
Teachers: Joshua Brook & Rebecca Coffey

 

 

Mollie Beattie Memorial Environmental Prize:

Phoebe Osadchey Brown
Rachel Carson and the Banning of DDT
U-32
Teacher: Kara Rosenberg

International Studies Award sponsored by the Kelly Foundation: 

ItlJr1First Place, Junior
Nora Chase-Tatko, Cale Ellingson
Zionism
Main Street Middle School
Teacher: Daniel Maguire

 

 

 

ItlJr2Second Place, Junior
Jeswin Antony
Little Boy and Fat Man: Triumph for Science, a Tragedy for Humanity
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

  

 

ItlSr1First Place, Senior
Stella Murdock, Kaleb Wright
The Romanov Dynasty: Leading Russia to Tragedy
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

 

 

ItlSr2Second Place, Senior
Brooke Stankiewizc
Smallpox and the Global Effort Towards Eradication
Milton High School
Teacher: Gary Furlong

 

 

 

Vermont Academy of Arts and Sciences Award sponsored by the Vermont Academy of Arts and Sciences:

VAASDGDamien Garcia
Rachel Carson's Fight with DDT, DDT's Fight with Malaria
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

 

 

 

Grace Casey
The Atomic Bomb: A Scientific Triumph, but a Tragedy for Humanity
Crossett Brook Middle School
Teacher: Lori Morse

Deborah Pickman Clifford Vermont's Women History Prize sponsored by the Vermont Commission on Women Education and Research Foundation:

Kimari Collins, Samantha Colvin
Child Labor Laws and the Mills: From Tragedy to Triumph
Vergennes Union Middle School
Teachers: Joshua Brooks & Rebecca Coffey

Women's History Award in memory of Helen Vrooman Passmore sponsored by Patricia Passmore Alley:

WHZBZoe Bernstein
I Said I Could and I Would, And I Did - The Story of Nellie Bly
Mansfield Cooperative School
Teacher: Jessie Kocheliav

 

 

 

Vermont History Award sponsored by the Vermont Historical Society:

VTHistPaige Harned
The Life of Edwin Horton
Barstow Memorial School
Teacher: James Gallagher

 

 

 

 

The Horace Greeley Foundation American Freedom Award sponsored by the Horace Greeley Foundation:

GreeleyGabe Frankel
Martin Luther King: A Peaceful Ideology Contradicted by Violence
Harwood Union Middle School
Teacher: Sarah Ibson

 

 

 

Congratulations to Vermont History Day's outstanding teachers!

Shelburne Museum Award sponsored by the Shelburne Museum:

Gary Furlong
Milton High School

Calvin Coolidge Presidential Foundation Teacher Award sponsored by the Calvin Coolidge Presidential Foundation:

James Gallagher
Barstow Memorial School

Hannah E. (Liz) MacGregor Teacher of the Year Award sponsored by National History Day:

MacJrJunior Division:
Joshua Brooks
Vergennes Union Elementary School 

 

 

 

 

 

MacSr

Senior Division:
Tess Kahn
Long Trail School